Facebook    Instagram    YouTube    Spotify

Борислав БЪЛГАРИНОВ

22 години опит като адвокат
20 години деен общественик

Борислав БЪЛГАРИНОВ

 

Какво те мотивира да избереш юридическото образование?

  • Във времето, в което трябваше да вземам решения за своето бъдеще имах увереността, че знам какво бих искал да ми се случи в живота, затова и не ми беше трудно да поема по пътя на своето развитие. Случи се така, че по-голямата част от обучението ми в полицейската школа в Пазарджик беше насочена към изучаване на правни науки. А конкретно желанието ми да завърша юридическо образование беше провокирано от амбицията да се реализирам като следовател в бъдеще.

Да разбирам, че да станеш следовател фигурира в списъка ти с цели за личностно развитие. Успя ли да осъществиш тази своя цел?

  • Нека само да отметна тук, че сбъдването на най-значимата всъщност цел в моя живот – раждането на двамата ми сина, предхождаше реализацията ми като следовател. Още преди да завършва юридическото си образование, работата ми в органите на полицията ми даде възможност да започна като помощник-следовател. Това към днешна дата може до известна степен да се приравни до нивото на разследващ полицай. Две години по-късно вече бях назначен като следовател.

Доколко работата като следовател удовлетвори твоите очаквания?

  • 1994 година следствието беше извадено от органите на полицията и стана част от съдебната система. Това ми даде възможността и свободата да кандидатствам за прокурор в Русенска прокуратура и да бъда избран за такъв.

Какво ти донесе като знания, опит и впечатления работата ти в системата на съдебната власт?

  • В работата си в съдебната система съм създал контакт със страхотни специалисти, които ми помогнаха да придобия високи професионални познания и компетенции. Тогава тези хора бяха същински учители за нас-младите в системата, като предаваха своето знание с плам, а с личен пример ни учеха как да прилагаме законите принципно и добросъвестно. Именно познанството ми с такива личности прокара в мен усещането колко още мога да уча и да дам на обществото. Този ми опит провокира желанието ми 5 години по-късно да стана адвокат.

Като адвокат с 22 години опит зад гърба си, как би дефинирал адвокатската професия?

  • Адвокатската професия е призвание, въпреки че част от масата възприема, че това е възможност за забогатяване. Защо призвание? Защото всеки гражданин заслужава защита, но също така този който е сгрешил трябва да понесе своята отговорност. Целта на адвоката в случай на такъв като мен, който работи с наказателни дела, не е да избягва правосъдието, а виновното лице да получи своето възмездие в рамките на закона, като се постигнат целите на наказанието, заложени от законодателя. Така ще се постигне генералната превенция – всеки виновен да понесе отговорност за извършеното деяние. За мен да съм адвокат е свобода при прилагането на законите. Но не само това, наред с учителската и лекарската професия, адвокатската е една от най-престижните професии, практикувана от интелигентни хора, защитаваща правата и законите, и интересите на гражданите.

А адвокатската професия даде ли ти възможност да изпълниш обществения си дълг?

  • Изграденият авторитет като адвокат ме наведе на извода, че следва да се отдам в по-голяма степен на обществено-полезни каузи. Този стремеж ме доведе до националния парламент, където имах възможност като участник в различни комисии да представлявам русенци.

Като народен представител в 40-тото Народно събрание какъв е твоят опит?

  • Като такъв, участвах в няколко постоянни комисии, във всички временни комисии, но с особена гордост отбелязвам гласуваното ми доверие с избора ми за участник в две комисии за промяна на Конституцията на Република България, по-конкретно на 3-тата и 4-тата поправка. Тогава работих редом до имена като проф. Корнезов, проф. Герджиков, проф. Мингова, проф. Касабова, проф. Панайотов и др. В своя си край народното събрание ме избра за член на новосформираното Бюро за контрол на специалните разузнавателни средства. След приключване на мандата ми в Бюрото и до днес продължавам да упражнявам любимата си адвокатска професия.

Този опит преизпълни ли очакванията ти за принос към обществото?

  • Не. Личният ми стремеж да работя на регионално ниво ме доведе до избирането ми за общински съветник и гласуваното ми доверие от останалите съветници при избора ми за зам.-председател на Общински съвет Русе. По-късно, в разгара на пандемията и политическата криза през 2021 година Министерски съвет ме назначи за Областен управител на област Русе. Престоят ми там ми даде отговори на много въпроси и на основния – защо русенска област е неразвита икономически, транспортно и т.н. Скъсаната връзка между местната и централна власт, между тях и бизнеса, и гражданите ме подтикна заедно със свои съмишленици да създадем неправителствена организация в обществена полза МИСИЯ ГРАДЕЖ. Създадено през 2022 година, Сдружението работи активно за решаването на тези тежки проблеми и издигане на престижа на нашия регион и равняването му с водещи в страната.

 

Запознай се с автобиографията ми в Europass формат: ББългаринов CV.pdf